Online Yoga Dersleri İle Yoga Pratiği Oluşturmak


Şu an Google’a “Yoga nedir?” yazsanız karşınıza birbirinden farklı tanımlar çıkabilir. Yoga, Sanskrit dilinde “yuj” kelimesinden türemiştir, ki bu kelimenin bile birçok anlamı vardır. Bu nedenle beni en etkileyen anlamını yazmak istiyorum, “birleştirmek”. Yoga birleştirir! Seni benimle, beni hiç tanımadığım benliklerimle, seni yolunla, beni özümle… birleştirir.

Peki, online derslerle de bu birleştirme halini yaşayabilir miyiz? Yogaya yeni başlayan biri online yoga stüdyosu dersleriyle ya da kayıttan izlediği dersler ile yoga pratiği oluşturabilir mi?


Pandemi sonrası hayatımız nasıl da değişti. Evden çalışmaya geçen şirketler, eğitimini evden sürdüren öğrenciler, yan yana gelmeden yapılan yoga pratikleri, online platformlar üzerinden gerçekleştirilen arkadaş buluşmaları vs. Çok hızlı bir değişim ve kabul. İnsanın her şeye ne kadar çabuk alıştığına dair iyi bir örnek!

Artık gerçekten online yaşıyoruz, hep merak ettiğimiz eğitmenlerin derslerine bir tıkla bağlanabiliyor, konuşmalarına katılabiliyoruz ve biz de öğrencilerimizle online yoga derslerinde buluşuyoruz. Derslerin saatleri artık bizi endişelendirmiyor çünkü istediğimiz yerden istediğimiz derse canlı katılabiliyor ya da dilediğimiz dersi kayıtlardan izleyebiliyoruz. Bu yaşam tarzı ve birçok şeyin online ortamlara taşınması ile bize nasıl bir alan açıldı farkında olmak iyi olabilir.


YogaVan da bu değişim ve dönüşüm sürecinde yoga ve meditasyonun şifasını herkese ve diledikleri her yerden katılabilecekleri bir formatta ulaştırabilme niyetiyle ortaya çıktı. Bizimle birlikte yogaya başlayan ve pratiklerini güçlendiren birçok üyemiz oldu. Yani evet, yogaya yeni başlayan biri online dersler ile yoga öğrenebilir ve kendi pratiğini oluşturabilir. Buna çok yakından şahit olduk!


Online platformlarda ne tür dersler var? Nelere dikkat etmeli?


Pratiklerin online olarak yapılıyor olması, öğrencilerin kendi programına uygun şekilde istedikleri yerden derslere katılabilmeleri ve çeşitli eğitmenlerle tanışabilmelerine olanak sağlıyor.


· Online stüdyoların canlı dersleri: Her seviyeye ve ihtiyaca uygun ders içeriklerinden kendinize uygun olanı seçerek pratiğinizi geliştirebilirsiniz. Bu derslerde yönlendiricinin sizi görüyor olması, bedeninize uygun güvenli bir pratik için olanak sağlar.


· Kayıtlı dersler: Bazı platformlar dersleri kaydedip üyelik üzerinden yayınlıyor. Ayrıca Youtube ve Instagram’da da böyle kayıtlı derslere ulaşmak mümkün. Kayıtlı derslerde istediğiniz yerlerde durdurup, gerekli gördüğünüz yerleri daha çok pratik edebilir ya da birkaç kez aynı dersi yapabilirsiniz. Fakat bununla beraber yogaya yeni başladıysanız sizi birinin gözlemliyor olmasının güvenli bir pratik için gerekli olduğunu düşünüyorum.


Peki ben yogaya yeni başlayan biri olsam, bunlardan hangisini tercih ederdim?


Kesinlikle online bir stüdyonun dersine katılarak, bir eğitmen beni gözlerken gelişmeyi tercih ederdim. Öncelikle temel pozlarda bedenimle ve nefesimle bağ kurmayı öğrenmek isterdim, ki bu da yazının başında bahsettiğim bir olma hallerinden biri :) Sonrasında pratiğim geliştikçe, kayıtlı derslerle çeşitlendirerek devam edebilirdim.


Sen de yogaya yeni başlıyorsan ya da pratiğini geliştirmek için bir online stüdyo arayışındaysan bizimle iletişime geçebilir ve derslerimiz hakkında bilgi alabilirsin.

44 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör